Voľby23: R. Fico: Zahraničnopolitická orientácia SR sa meniť nebude

Bratislava 1. októbra (TASR) - Zahraničnopolitická orientácia Slovenska sa nebude meniť. Vyhlásil to predseda Smeru-SD Robert Fico na nedeľnej tlačovej konferencii k víťazstvu strany v parlamentných voľbách. Podčiarkol, že Slovensko je súčasťou Európskej únie a pripomenul, že Smer-SD podporoval referendum o vstupe do únie. Čo sa týka nelegálnej migrácie, ak bude strana vo vláde, na prvom rokovaní chce obnoviť kontroly na hraniciach s Maďarskom.

"Nie sme mimo reality, ale neznamená to, že sa nebudeme kriticky vyjadrovať k veciam, ktoré sa nám na EÚ nepáčia," uviedol Fico. Mrzí ho napríklad, že EÚ nie je v súčasnosti mierový projekt a tiež, že nie je menej závislá od USA. "Na zakotvení Slovenska sa nebude meniť ani milimeter," zopakoval.

Čo sa týka pomoci Ukrajine, ľudia na Slovensku majú podľa Fica väčšie problémy. "Ukrajina je obrovská tragédia pre všetkých," uviedol s tým, že ak bude Smer-SD zostavovať vládu, urobí všetko pre čo najrýchlejší prístup k mierovým rokovaniam. Odmieta ďalšie zabíjanie, preferuje radšej dlhšie rokovania o kompromisoch. Ukrajine je strana podľa jeho slov pripravená pomáhať humanitárne a tiež pomôcť pri obnove štátu. Na vyzbrojovanie má ale iný názor.