Voľby23: Združenie Slovákov v zahraničí vyzýva krajanov požiadať o voľbu poštou

Bratislava 8. augusta (TASR) - Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ) vyzýva krajanov, aby nepremeškali termín na požiadanie o voľbu poštou zo zahraničia. TASR o tom informoval predseda združenia Vladimír Skalský. Požiadať o voľbu poštou vo voľbách do Národnej rady SR sa dá už len do stredy (9. 8.).

Skalský pripomenul, že SZSZ sa už niekoľko rokov angažuje za korešpondenčnú voľbu a v súčasnosti aj za jej doplnenie voľbami na zastupiteľských úradoch a výhľadovo i za preskúmanie možnosti volieb cez internet. Združenie poukazuje na to, že Slováci v zahraničí stále nemôžu voliť na zastupiteľských úradoch. "Pritom možnosť voliť na zastupiteľských úradoch majú občania väčšiny krajín EÚ a rozhodne predstavuje menej kontroverznú možnosť z hľadiska bezpečnosti a tajnosti volieb," myslí si Skalský.

Po zaregistrovaní sa o voľbu poštou musí volič čakať na hlasovacie materiály, ktoré mu MV zašle na adresu v cudzine. Volič musí zaslať volebné materiály späť tak, aby boli doručené najneskôr 29. septembra. Odošle ich na adresu MV, ktorá je uvedená na návratnej obálke.

Predčasné parlamentné voľby budú v sobotu 30. septembra. Kandiduje v nich 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia. Volebná kampaň sa začala 9. júna, končí sa 48-hodinovým volebným moratóriom.