Voľby23: Zo súboja o kreslo v parlamente vypadlo zatiaľ 67 kandidátov

Bratislava 5. septembra (TASR) - Zo súboja o kreslo v Národnej rade SR vypadlo zatiaľ 67 kandidátov. Ich zoznam zverejňuje na svojom webe ministerstvo vnútra, počet sa ešte môže zvýšiť. Najviac kandidátov odstúpilo z kandidátky subjektu Spoločne občania Slovenska. Zo 148-člennej listiny sa vzdalo kandidatúry 58 osôb.

Kandidáti sa môžu svojej kandidatúry do septembrových parlamentných volieb vzdať alebo ich môže strana odvolať. Urobiť tak môžu najneskôr 48 hodín pred začatím volieb, teda do 28. septembra. Aj strana alebo koalícia môže do 28. septembra vziať späť celú kandidátnu listinu.

Kandidatúry sa tiež vzdali štyria kandidáti strany Princíp. Jeden kandidát odišiel z listiny subjektu Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana. O jednu kandidátku prišlo hnutie Sme rodina, ako aj strana MySlovensko. Hnutie Progresívne Slovensko odvolalo jedného kandidáta. Koalícia strán OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí prišla o kandidáta Dušana Veliča, ktorý tragicky zahynul pri dopravnej nehode. Kandidátnu listinu zatiaľ nevzala späť žiadna strana alebo koalícia.

Údaje o vypadnutých kandidátoch zostávajú na hlasovacom lístku, ale pri prideľovaní mandátov sa na ne neprihliada. Zoznam týchto kandidátov bude zverejnený vo volebných miestnostiach. Kandidátne listiny predložilo 24 politických strán alebo hnutí a jedna koalícia.

Predčasné parlamentné voľby budú v sobotu 30. septembra. Volebná kampaň sa začala 9. júna, končí sa 48-hodinovým volebným moratóriom.