Voľby24: Korčok je za silnejšiu EÚ, podľa Pellegriniho mu nejde o Slovensko

Bratislava 12. februára (TASR) - Občiansky kandidát na prezidenta SR Ivan Korčok je za silnejšiu Európsku úniu (EÚ) v oblasti zahraničnej politiky. Silnejšia EÚ vo svete je podľa neho aj slovenským záujmom. Kandidát na prezidenta a predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) reagoval, že na výsadu práva veta v rámci Únie nemožno nikdy rezignovať. Skonštatoval tiež, že akékoľvek cudzie záujmy sú Korčokovi prednejšie ako národnoštátny záujem SR.

Korčok poukázal, že v tejto veci majú s Pellegrinim úplne odlišný názor. "Pán Pellegrini, právo veta v EÚ je pre vás len marketingová skratka a ani tá nie je z vašej hlavy. Som za debatu o posilnení spoločnej zahraničnej politiky EÚ, lebo opakujem, silnejšia EÚ vo svete je slovenský záujem. Vy si myslíte, že je to hrozba," podotkol. Právo veta je podľa Koročka pre Pellegriniho len marketingovou skratkou.

Pellegrini poukázal, že Európska únia je konceptom štátov, kde "za jedným stolom rovnocenne sedia a hlasujú veľkí európski hráči s tými menšími. Hlasovanie menších štátov má podľa neho rovnakú váhu ako veľkých, ktoré musia počúvať aj ich argumenty a výhrady. "Ivan Korčok sa zjavne snaží zapáčiť veľkým hráčom. Nechce sa mu ako prípadnej hlave štátu viest rovnocenný dialóg, ale chce prijímať len rozhodnutia a príkazy silnejších. Je to možno pohodlnejšie, ale doslova devastačné pre SR a ďalšie menšie státy EÚ," povedal Pellegrini.