Voľby24: Na sídlisku Dúžavská cesta v R. Sobote nie je o voľby veľký záujem

Rimavská Sobota 6. apríla (TASR) - Na sídlisku Dúžavská cesta v Rimavskej Sobote, kde žije marginalizovaná rómska komunita, nie je o prezidentské voľby veľký záujem. K volebnej urne v sobotňajšom druhom kole do poludnia neprišlo ani desať voličov. Pre TASR to uviedla predsedníčka tunajšej okrskovej volebnej komisie Henrieta Hacskóová.

"Bez problémov sme o 7.00 h otvárali volebnú miestnosť. Celkovo v zozname máme 691 voličov, zatiaľ boli odovzdať svoj hlas deviati," priblížila Hacskóová s tým, že účasť je napriek tomu vyššia ako v rovnakom čase v prvom kole volieb. Dodala tiež, že prvý volič prišiel už krátko po otvorení volebnej miestnosti, ktorá je zriadená v tunajšej základnej škole, väčší počet ľudí však očakávajú popoludní.

Obyvatelia Dúžavskej cesty majú podľa členov volebnej komisie spravidla väčší záujem o komunálne či parlamentné voľby. Na sídlisku žije viac ako tisíc Rómov, ktorých materinským jazykom je prevažne maďarčina. V prvom kole aktuálnych prezidentských volieb dosiahla volebná účasť v tomto okrsku 7,4 percenta, v meste Rimavská Sobota predstavovala 40,84 percenta.

Aktuálne prezidentské voľby sú v poradí šieste priame voľby prezidenta v ére samostatného Slovenska. O prezidentský palác bojujú dvaja kandidáti, ktorí postúpili z prvého kola. Volebné miestnosti budú otvorené do 22.00 h.

UPOZORNENIE: TASR k správe ponúka zvukový záznam a foto.