Voľby24: Pellegrini: Splnili sme základný cieľ, dostať sa do druhého kola (2)

Bratislava 24. marca (TASR) - Prezidentský kandidát Peter Pellegrini priznal, že v prvom kole volieb prezidenta SR skončil tesne na druhom mieste. Pogratuloval zároveň Ivanovi Korčokovi za postup do druhého kola. Deklaroval, že splnil svoj základný cieľ, dostať sa do druhého kola. Pellegrini sa poďakoval všetkým občanom SR, ktorí sa zúčastnili na voľbách, ako aj svojim podporovateľom.

Pellegrini čakal tesný výsledok. "Je to pár percent, ktoré nás delí. Myslím si, že by to bolo jedno, či by to bolo v takom alebo onakom garde," reagoval. Výsledky podľa neho ukazujú napínavý príbeh do druhého kola.

Postup do druhého kola označil Pellegrini za obrovský úspech. Výsledky podľa neho ukázali, že väčšina ľudí na Slovensku si neželá "liberálno-pravicovo-progresívneho" prezidenta. "Väčšina na Slovensku vyjadrila skôr záujem mať prezidenta, ktorý bude hájiť národnoštátne záujmy SR," povedal. Slovensko chce podľa šéfa Hlasu-SD prezidenta, ktorý nebude krajinu ťahať do vojny, ale bude hovoriť o mieri. Tvrdí, že väčšina občanov volila rôznych kandidátov, ktorí viac preferujú takýto postoj v zahraničnopolitických aj domácich otázkach. "Občania z väčšej časti vyjadrili, že chcú prezidenta, ktorý nechce byť okamžite v konflikte s vládou SR, ale, naopak, pomáhať tam, kde sa dá, a kritizovať len vtedy, keď treba," povedal.

Pellegrini nechce v kampani do druhého kola obsahovo meniť nič. Bude sa sústreďovať na rozhovory s ľuďmi o záujmoch Slovenska aj o záujmoch národnostných menšín. "Pevne verím, že v druhom kole, ak dáme všetci sily dokopy, ktorí si želáme suverénne hrdé Slovensko, môžeme zvíťaziť," vyhlásil. Chce rokovať s neúspešnými kandidátmi na prezidenta. "Určite by som im vedel svojím štýlom politiky ponúknuť politiku, ktorá by mohla vyhovovať ich voličom," povedal. Chce mobilizovať voličov, aby nebola nižšia účasť ako v prvom kole.

Uviedol, že premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico sa určite do kampane do druhého kola zapojí. Pellegrini deklaruje, že sa vždy uchádzal a bude sa naďalej uchádzať aj o podporu predsedu SNS Andreja Danka a voličov SNS. Chce sa prihovárať svojim voličom, ale verí, že má kde čerpať podporu. Štefan Harabin aj Krisztián Forró získali podľa neho výraznú podporu. "Myslím si, že druhé kolo môže byť ešte veľmi zaujímavé," povedal.

Pellegrini zopakoval, že v prípade zisku postu hlavy štátu nevidí dôvod na otvorenie koaličnej zmluvy. "Nemenia sa pomery v parlamente a koaličná zmluva musí vychádzať z toho, ktorá strana má akú silu v parlamente," povedal. Zopakoval, že za predsedu parlamentu by v prípade zisku prezidentskej funkcie navrhoval podpredsedov strany Denisu Sakovú alebo Richarda Rašiho. Za šéfa Hlasu-SD by odporúčal niekoho spomedzi piatich mien - niekto zo štyroch podpredsedov alebo generálneho manažéra strany.

UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o 4., 5. a 6. odsek.