VoľbyEP24: SaS: EP môže pomôcť Slovensku prehlbovaním jednotného trhu

Bratislava 30. mája (TASR) - Európsky parlament (EP) môže pomôcť Slovensku prehlbovaním jednotného trhu aj ukotvením v silnom právnom rámci Európskej únie. Strana SaS, ktorá sa uchádza o priazeň voličov v júnových eurovoľbách, to uviedla v rozhovore pre TASR. Ten je súčasťou série rozhovorov s politickými subjektmi, ktoré kandidujú vo voľbách do EP.

-Aké sú hlavné priority/témy vašej strany pre voľby do EP?-

Hospodársky rast, nízke verejné dlhy, bezpečnosť (vnútorná aj vonkajšia).

-V čom môže EP pomôcť Slovensku?-

V hospodárskom raste - prehlbovaním jednotného trhu. Dobudovanie jednotného trhu by v prípade Slovenska každoročne zvýšilo HDP o 3,5 až 5,7 miliardy eur, čo je zhruba toľko, koľko SR dáva z verejných výdavkov na celé vzdelávanie a je to takmer toľko, koľko dávame z verejných financií na celé zdravotníctvo.

V právnom štáte - ukotvením v silnom právnom rámci EÚ (OLAF, Európska prokuratúra, európske súdy).

-Čo priniesla EÚ občanom, kam sa Slovensko posunulo za 20 rokov členstva v Únii?-

Jednotný trh - naše firmy majú kam vyvážať a nemusia platiť clá alebo čeliť iným bariéram/obmedzeniam; to pritiahlo aj stovky investorov, ktorí na Slovensko vyrábajú pre celú EÚ.

Právny rámec - OLAF, európsky prokurátor, viacero súdov, množstvo zmlúv a záväzkov zabezpečujú určitú úroveň právneho štátu pri každej vláde.

Slobodu, najmä slobodu pohybu. Môže sa cestovať, v zahraničí študovať, pracovať, podnikať, žiť...

-V akej politickej frakcii EP chce vaša strana pôsobiť v prípade zvolenia?-

Momentálne sme vo frakcii Európski konzervatívci a reformisti (ECR), frakcie sa však po voľbách môžu významne pomeniť. Rozhodneme sa po voľbách.

UPOZORNENIE: TASR požiadala o rozhovor všetky kandidujúce subjekty.