VoľbyEP24: Štátna volebná komisia overila 24 kandidátok

Bratislava 18. marca (TASR) - Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na svojom pondelkovom zasadnutí overila 24 kandidátnych listín od politických subjektov kandidujúcich v júnových voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Oznámil to predseda komisie Eduard Burda.

Komisia v pondelok preverovala podané kandidátne listiny. Z 25 kandidátok overila 24, strana Alternatíva pre Slovensko podľa Burdu vzala späť svoju kandidatúru. "Následne sme žrebovali jednotlivé čísla kandidátnych listín politických strán, hnutí a koalícií, pod ktorými budú vystupovať vo voľbách do EP," uviedol Burda.

Rezort vnútra teraz podľa riaditeľky odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Evy Chmelovej zabezpečí tlač a distribúciu hlasovacích lístkov. O prípadných zmenách na kandidátkach budú voliči informovaní priamo vo volebných miestnostiach, poznamenala.

Voliči si budú môcť vybrať jednu stranu a dať prednostný hlas dvom kandidátom, povedala Chmelová. Poukázala na to, že výsledky sa v prípade eurovolieb budú vyhlasovať až po zatvorení poslednej volebnej miestnosti v členských štátoch Európskej únie. "Volebné miestnosti sú otvorené v niektorých štátoch aj v nedeľu (9. 6.). Oficiálne vyhlasovanie výsledkov volieb sa môže konať až v pondelok (10. 6.)," poznamenala Chmelová. Dodala, že volebné miestnosti sa 8. júna otvoria o 7.00 h a zatvoria o 22.00 h.

Kandidátnu listinu na voľby do EP podalo 23 politických strán a jedna koalícia. Slováci budú 8. júna voliť 15 europoslancov na päťročné volebné obdobie.

UPOZORNENIE: TASR k správe ponúka foto a zvukový záznam.