VoľbyEP24: Sulík: Ak frakcia ECR príjme maďarskú stranu Fidesz, opustíme ju

Bratislava 31. mája (TASR) - Strana SaS dlhodobo pôsobí v rámci Európskeho parlamentu (EP) vo frakcii Európski konzervatívci a reformisti (ECR). Ak do nej však príjmu maďarskú stranu Fidesz, SaS frakciu opustí. Avizoval to predseda liberálov Richard Sulík na piatkovej tlačovej konferencii. Jednou z alternatív pre SaS je podľa jeho slov napríklad Európska ľudová strana (EPP).

"Sme členmi ECR, ostávame členmi ECR, ale ak bude prijatý Fidesz, tak ECR opustíme. A strana európskych ľudovcov je jedna z dobrých alternatív, ktoré budeme zvažovať," povedal Sulík. Strana zdôraznila, že odmieta politiku strany maďarského premiéra Viktora Orbána.

Sulík tiež skonštatoval, že ich postoj je dlhšie známy a dostali ponuku aj z frakcie EPP. Podľa jeho slov už diskutovali o viacerých veciach, ako napríklad prehodnotenie Green Dealu, zrušenie zákazu spaľovacích motorov či podpora jadrovej energetiky. "Musím povedať, že ma potešilo, že došlo k zmene postojov vo frakcii EPP a v týchto základných veciach - to je aj to, čo hovoríme v programe - by zjavne došlo k zhode," dodal.