Vyjadrenie: Dialóg s Maďarskom a Európskou komisiou v oblasti tranzitnej...

Vyjadrenie: Dialóg s Maďarskom a Európskou komisiou v oblasti tranzitnej migrácie pokračuje

Bratislava 14. septembra (TASR) - Dnes sa uskutočnilo online trilaterálne stretnutie medzi Maďarskom, Slovenskom a Európskou komisiou na tému sekundárnej migračnej trasy prechádzajúcej cez územie našich krajín. Na stretnutí bol prítomný zástupca generálnej riaditeľky DG HOME a schengenský koordinátor Olivier ONIDI, zatiaľ čo Slovensko bolo zastúpené štátnym tajomníkom Ministerstva vnútra (MV) SR Martinom Kráľovičom.

Štátny tajomník upozornil na zvýšený migračný tlak zo západobakánskej trasy. Témou bol tiež proces registrácie migrantov v krajinách na vstupe do Európy. Maďarská strana navrhla, aby sa problémy riešili na úrovni policajných prezidentov a upozornila na zmeny v aktivitách prevádzačov migrantov.

Politickým cieľom Európskej komisie je zmodernizovať právny rámec, pričom niektoré návrhy Paktu o migrácii a azyle boli prijaté. Išlo predovšetkým o návrh nariadenia o skríningu migrantov s cieľom regulovať nápor už na hranici.

Na stretnutí sa diskutovalo aj o možnostiach financovania a rozšírenia spolupráce s Bulharskom a Gréckom. Všetci prítomní sa zhodli na dôležitosti komunikácie so susednými krajinami a Európskou komisiou pri riešení migračných otázok.

TASR o tom informoval tlačový odbor MV SR.

Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.