Vyjadrenie: Minister Wlachovský: Pred 15 rokmi nám Rusko útokom na Gruzínsko...

Vyjadrenie: Minister Wlachovský: Pred 15 rokmi nám Rusko útokom na Gruzínsko ukázalo, že pod falošnými zámienkami neváha okupovať cudzie územia a šíriť skazu, len aby naplnilo svoje mocenské ambície

Bratislava 7. augusta (TASR) - Od začiatku ruskej invázie do Gruzínska uplynulo 7. augusta 2023 pätnásť rokov. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský pri tejto príležitosti uviedol, že išlo o hrubé porušenie princípov Charty OSN, Záverečného aktu Konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe, ako aj o popretie základných noriem a princípov medzinárodného práva.

"Už pred pätnástimi rokmi sme mohli vidieť, čoho je schopný režim v Rusku. Kremeľ nám vtedy ukázal, ako si predstavuje údajnú ochranu svojich obyvateľov za hranicami a pod touto falošnou zámienkou vtrhol do susednej krajiny. Vtrhol na zvrchované územie nezávislého štátu, ktorý Moskva, podľa všetkého, nikdy neprestala považovať za súčasť sféry svojho vplyvu, a preto chcela zastaviť aj jej euroatlantické smerovanie," vyhlásil Miroslav Wlachovský.

Slovensko, podľa ministra, naďalej podporuje suverenitu a územnú celistvosť Gruzínska v jeho medzinárodne uznaných hraniciach a odsudzuje okupáciu a tzv. nezávislosť gruzínskych regiónov Abcházska a Južného Osetska. Rezort diplomacie zároveň vyzýva na mierové riešenie konfliktu a jeho následkov formou dialógu a v súlade s medzinárodným právom.

"Pri tejto príležitosti chcem upozorniť aj na paralely vojny v Gruzínsku s ničím nepodloženou ruskou vojenskou intervenciou na Ukrajinu. Ide totiž o pokračovanie agresívnej politiky Kremľa voči susedom a ukážku jeho imperialistických ambícií. Ukrajina aj Gruzínsko sa po rozpade Sovietskeho zväzu začali vzďaľovať od obežnej dráhy Moskvy a tá zareagovala silou. Do oboch krajín vtrhli ruské vojská, obyvateľom priniesli utrpenie a skazu a na cudzích územiach Moskva vytvorila akési pseudoštáty," vyhlásil šéf slovenskej diplomacie.

Rusko od roku 2008 okupuje zhruba pätinu zvrchovaného územia Gruzínska. Rovnako tak bráni Monitorovacej misii Európskej únie (EÚ) plnohodnotne vykonávať svoj mandát, čím porušuje podmienky prímeria z 12. augusta 2008, ktoré EÚ sprostredkovala.

TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.