Vyjadrenie: MK SR: Stretnutie ministrov kultúry EÚ

Bratislava 26. septembra (TASR) - Od 25. do 26. septembra sa ministerka kultúry Slovenskej republiky Silvia Hroncová spolu s ďalšími ministrami a ministerkami kultúry európskeho spoločenstva zúčastňuje viacstranných diskusií o význame kultúry ako základného verejného a globálneho statku a o udržateľnom riadení kultúrneho dedičstva, jeho univerzálnej dostupnosti a jeho úlohy ako pilieru krajiny. Ministerka dnes do diskusií vstúpi s dvomi prejavmi počas oficiálnych rokovaní.

Neformálne zasadnutie ministrov kultúry členských štátov EÚ sa uskutočňuje z iniciatívy španielskeho predsedníctva v Rade EÚ, menovite na podnet španielskeho ministra kultúry a športu Miquela Icetu Llorensa. Predsedníctvo za miesto konania vybralo mesto Cáceres v autonómnej oblasti Extremadura.

Mesto založili Rimania v roku 34 pred Kristom, jeho historická štvrť je spleťou gotického a renesančného štýlu so stredovekými dláždenými ulicami. Nájdete tu prejavy "troch kultúr": kresťanskej, moslimskej a židovskej. Miestne stredoveké a renesančné pamiatky sú od roku 1986 zapísané na zoznam Svetového dedičstva UNESCO.

Ministri a ministerky kultúry dnes prijímajú aj neformálne vyhlásenie európskych ministrov zodpovedných za kultúru, tzv. Cácereskú deklaráciu s názvom Kultúra: Horizonty prosperity, ktoré má byť podporou kultúry, aby zaujala miesto na najvyššej politickej úrovni a aby bola odteraz považovaná za základný verejný statok.

Hoci vyhlásenie nie je je právne ani politicky záväzný dokument, v konečnom dôsledku má potvrdiť, že všetky európske vlády považujú kultúru za silný nástroj, ktorý dokáže vytvárať bohatšie, spravodlivejšie, rovnoprávnejšie, demokratickejšie a udržateľnejšie spoločnosti.

TASR o tom informovali z oddelenia komunikácie kancelárie ministerky kultúry.

UPOZORNENIE: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.