Vyjadrenie: Mladí diplomati zo zahraničia na Slovensku

Bratislava 12. februára (TASR) - Minister J. Blanár: Zachovávanie mieru patrí medzi piliere diplomacie

Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár privítal 12. februára 2024 troch mladých zahraničných diplomatov zastupujúcich Francúzsko, Litvu a Európsku komisiu. Spolu s ďalšími tromi kolegami zo Slovenska sa zúčastňujú 24. ročníka Európskeho diplomatického programu Európskej služby pre vonkajšiu činnosť.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR J. Blanár vyzdvihol prínos programu mladých diplomatov, ktorí majú vďaka projektu možnosť navštíviť rezorty diplomacie iných členských štátov Európskej únie, získať nové skúsenosti a oboznámiť sa so zahranično-politickými prioritami partnerských krajín. "Oceňujem angažovanosť a záujem mladých diplomatiek aj diplomatov, ktorých som mal dnes možnosť privítať v Bratislave. Verím, že im táto skúsenosť poskytne nové príležitosti pre ich profesionálny rast, keďže predstavujú nastupujúcu generáciu, ktorá bude rozvíjať diplomaciu nielen vo svojich krajinách, ale zároveň v mnohých významných medzinárodných inštitúciách," priblížil Juraj Blanár a zároveň ocenil záujem zo strany zamestnancov slovenského ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí, ktorí sa rovnako zapojili do projektu a absolvovali návštevu rezortov v Estónsku, Holandsku i Českej republike.

Trojica zahraničných diplomatov z Francúzska, Litvy a Európskej komisie absolvuje na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR viaceré stretnutia a diskusie s predstaviteľmi jednotlivých odborných sekcií. Oboznámia sa so strategickým rámcom ekonomickej, inovatívnej politiky Slovenska, prioritami európskej a zahraničnej politiky či postavením SR v rámci medzinárodných organizácií. Diskutovať budú tiež o rozvojovej i humanitárnej pomoci a téme ľudských práv. Minister Juraj Blanár zaželal mladým diplomatom veľa úspechov v ich dôležitej práci: "Diplomacia má za cieľ vytvárať dobré vzťahy medzi jednotlivými štátmi, organizáciami a najmä zachovávať mier. Mnohokrát ho berieme ako samozrejmosť, no dianie okolo nás je dôkazom, že mier je veľmi krehkým pilierom našej spoločnosti. Aj preto som mladých diplomatov vyzval, aby bojovali za mier z každého miesta, na ktorom budú v rámci ich pozície pôsobiť."

Európsky diplomatický program je od ročníka 2000/2001 mimoriadnym projektom vzdelávacieho programu Európskej služby pre vonkajšiu činnosť. Každoročne sa stretnutí zúčastňuje 75 mladých diplomatov z členských štátov a inštitúcií EÚ, ktorí absolvujú štyri špecifické moduly. Súčasťou programu je individuálna návšteva diplomatického prostredia rôznych krajín s cieľom rozvinúť otvorenú diskusiu o aktuálnych výzvach a zahranično-politických prioritách.

TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

UPOZORNENIE: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.