Vyjadrenie: MV: Deň Horskej záchrannej služby za účasti prvej štátnej...

Vyjadrenie: MV: Deň Horskej záchrannej služby za účasti prvej štátnej tajomníčky L. Kurilovskej

Bratislava 11. novembra (TASR) - Horská záchranná služba ako základná zložka Integrovaného záchranného systému pripravila v sobotu 11. novembra 2023 pre širokú verejnosť Deň HZS, ktorý sa konal v Oravskej Polhore. Cieľom bolo priblížiť širokej verejnosti náročnú prácu horských záchranárov, ktorí často v ťažko dostupnom teréne za každého počasia nasadzujú vlastné životy pri záchrane iných ľudských životov a zdravia. Podujatie otvorila prvá štátna tajomníčka MV SR Lucia Kurilovská.

Od nepamäti boli slovenské hory, lesy a príroda obľúbeným miestom oddychu a trávenia voľného času. Hoc sú slovenské hory miestom, kde si človek môže zregenerovať sily a dočerpať energiu, aj v týchto miestach pri nedodržiavaní istých bezpečnostných pravidiel môže dochádzať k rôznym úrazom, pádom, poraneniam. V týchto prípadoch okamžite nastupujú a začínajú svoju záchrannú misiu horskí záchranári, často s pomocou psovodov, či leteckej pomoci vo dnes, v noci, v lete, v zime, za dažďa, silného sneženia, počas mrazov. "Vnímam, že úloha horských záchranárov je mimoriadne dôležitá, ba priam nezastupiteľná. Chcem vás podporiť v tom čo robíte a poďakovať vám za vašu prácu. Horská záchranná služba má v spoločnosti nezastupiteľné miesto a o kvalite vašej práce hovorí aj fakt, že ste aj v zahraničí rešpektovanou a profesionálmi uznávanou organizáciou," povedala 1. štátna tajomníčka MV SR Lucia Kurilovská.

Horská záchranná služba je štátna rozpočtová organizácia pôsobiaca na území Slovenska, ktorá tento rok oslávila svoje dvadsiate výročie. Aktuálne ju tvorí približne 150 príslušníkov, ktorí majú pracoviská rozdelené do šiestich oblastných stredísk v našich pohoriach. Deň HZS bol v sobotu nabitý špeciálnymi ukážkami práce záchranárov. Občania si mohli pozrieť ako vyzerá letecká, kynologická, jaskynná či pozemná záchrana človeka v núdzi v horách.

"Naša práca je náročná, nedá sa tu hovoriť o bežnom povolaní, byť horský záchranár je vlastne životný štýl. Pohyb v horskom teréne si vyžaduje veľmi dobrú fyzickú kondíciu, zručnosti horolezca, lyžiara ale aj mentálnu odolnosť a vedomosti zo zdravovedy, preto sa i neustále vzdelávame," povedal riaditeľ HZS Marek Biskupič.

Štátna tajomníčka rezortu vnútra Lucia Kurilovská poďakovala horským záchranárom za ich obetavosť, nasadenie i prácu. "Ste akýsi naši horskí anjeli vždy pripravení pomôcť. Prajem vám pevné zdravie, veľa úspechov, sily, odvahy do ďalších dní a rokov, a čo najviac úspešných zásahov s dobrým koncom," dodala L. Kurilovská.

TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

UPOZORNENIE: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.