Vyjadrenie: MV: Obmena osobných vozidiel pre hasičov zvýši bezpečnosť...

Vyjadrenie: MV: Obmena osobných vozidiel pre hasičov zvýši bezpečnosť príslušníkov a prinesie finančnú úsporu

Bratislava 1. marca (TASR) - MV SR odovzdalo 35 osobných vozidiel pre potreby Hasičského a záchranného zboru

Ministerstvo vnútra SR postupne modernizuje technické vybavenie Hasičského a záchranného zboru aj v rámci osobných vozidiel. Nakúpené vozidlá s lepšími úžitkovými vlastnosťami postupne nahradia morálne zastarané služobné vozidlá, ktoré sú v užívaní Hasičského a záchranného zboru. Táto modernizácia významným spôsobom zlepšuje mobilitu príslušníkov HaZZ pri realizácii služobných zásahov, čo má priamy vplyv na schopnosti HaZZ pri ochrane zdravia, života a majetku občanov. Kľúče od nových osobných automobilov typu Hyundai i30 príslušníkom Hasičského a záchranného zboru dnes odovzdali prvá štátna tajomníčka MV SR Lucia Kurilovská a prezident Hasičského a záchranného zboru Adrián Mifkovič.

Súčasný vozový park, ktorým Hasičský a záchranný zbor disponuje v tomto segmente, má modely Škoda Fabia v prevažnej miere rok výroby 2004, vysokú najazdenosť kilometrov a fyzické a morálne opotrebenie. Motorové vozidlá tohto druhu sú sprevádzané častým poruchovým stavom, technickou zastaralosťou, čo pri oprave predstavuje vynakladanie zvýšených finančných nákladov.

Uvedením do užívania a prevádzky nových motorových vozidiel v HaZZ dôjde po dlhšom čase celkovo ku generačnej obmene vozového parku a k zvýšeniu bezpečnosti príslušníkov, ktorí budú vozidlá používať pri plnení svojich služobných úloh a činností.

"Veľmi sa teším, že môžeme pokračovať v odovzdávaní vozidiel. Doteraz sme odovzdávali najmä zásahovú techniku so všetkým vybavením, tiež štvorkolky a teraz odovzdávame referenčné vozidlá, ktoré zabezpečia komfort a bezpečnosť, sú nové a majú všetky požadované vlastnosti," povedala štátna tajomníčka MV SR Lucia Kurilovská. Na záver príslušníkom HaZZ popriala množstvo šťastných kilometrov bez akejkoľvek nehody.

Ministerstvo vnútra čerpaním finančných prostriedkov z EÚ Operačného programu Kvalita životného prostredia, v rámci projektu "Posilnenie intervenčných kapacít integrovaného záchranného systému Ministerstva vnútra SR", obstaralo pre potreby Hasičského a záchranného zboru celkovo 130 kusov automobilovej techniky. V piatok, 01. marca 2024, dostali hasiči do užívania ďalších 35 automobilov typu Hyundai i30 z tohto nákupu, a to v hodnote 822 885 eur s DPH.

"Morálne opotrebované vozidlá budú vyhlásené za prebytočný majetok a ponúknuté pre potreby Dobrovoľných hasičských zborov obcí," uviedol prezident Hasičského a záchranného zboru Adrián Mifkovič.

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru si prevzali 35 automobilov Hyundai i30 1,5 T- GDi MHEV A7 vo výbave Family s prestavbou a príslušenstvom, sadu zimných kolies, svetelné a zvukové výstražné zariadenie s určením pre Hasičský a záchranný zbor, set polepov, hasiaci prístroj.

TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.

Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.