Vyjadrenie: MZVEZ: Rastislav Chovanec na Inovačnom dni: Inovatívne elektrické...

Vyjadrenie: MZVEZ: Rastislav Chovanec na Inovačnom dni: Inovatívne elektrické batérie zo Slovenska majú potenciál dobyť svet

Bratislava 7. februára (TASR) - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec navštívil 6. februára 2024 spolu s 30 zahraničnými veľvyslankyňami a veľvyslancami slovenskú spoločnosť InoBat sídliacu vo Voderadoch. V rámci podujatia "Inovačný deň" sa oboznámili s medzinárodným potenciálom firmy a absolvovali prehliadku výrobne batérii spolu s výskumno-vývojovým centrom.

Spoločnosť InoBat sa zaoberá výskumom, vývojom, výrobou a recykláciou prémiových inovatívnych elektrických batérií navrhnutých na mieru pre konkrétnych zákazníkov – celosvetových hlavných výrobcov a účastníkov energetického sektora. Prvú slovenskú výrobnú linku na výrobu batérií otvorili koncom roka 2023. "Slovensko má významný inovačný potenciál a je kľúčové, aby aj u nás vznikali firmy, ktoré zabezpečia rozvoj elektromobility. Výhodou firmy InoBat je, že sa na jednom mieste uskutočňuje vývoj aj výroba elektrobatérií. Považujem za dôležité, že sa firma špecializuje na vývoj a produkciu podľa špecifického zadania objednávateľa a nie na masovú výrobu, kde hrá hlavnú úlohu cena," vyhlásil štátny tajomník Rastislav Chovanec a zároveň upozornil, že výroba elektrických batérií prispieva k dekarbonizačnému úsiliu nielen Slovenska, ale aj Európskej únie, ktorá sa zaviazala k uhlíkovej neutralite do roku 2050.

Štátny tajomník rezortu diplomacie tiež informoval, že vláda SR vlani podpísala so spoločnosťou Gotion InoBat Batteries, ktorá je spoločným podnikom slovenského InoBat a čínskeho Gotion High-Tech, Memorandum o porozumení s cieľom podpory výstavby továrne na batérie v Šuranoch s potenciálom vytvorenia 1500 pracovných miest.

Inovačné dni sú jedným z nástrojov ekonomickej diplomacie ako priblížiť zahraničným veľvyslankyniam a veľvyslancom úspešné slovenské inovatívne firmy a vedecko-výskumné inštitúcie. Prezentácia medzinárodne úspešných projektov podporuje expanziu slovenských inovácií do zahraničia.

TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

UPOZORNENIE: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.