Vyjadrenie: MZVEZ SR: Využime potenciál Slovákov žijúcich vo Veľkej Británii...

Vyjadrenie: MZVEZ SR: Využime potenciál Slovákov žijúcich vo Veľkej Británii, vyzval štátny tajomník Rastislav Chovanec po stretnutí s britským veľvyslancom

Bratislava 15. februára (TASR) - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec prijal 15. februára 2024 na rezorte diplomacie Nigela Bakera, veľvyslanca Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku. Témou stretnutia boli slovensko-britské vzťahy s dôrazom na ich ekonomický rozmer a taktiež situácia na Ukrajine.

Zástupcovia Slovenska i Spojeného kráľovstva vyjadrili záujem posilniť a rozvíjať hospodársku spoluprácu. Za významnú oblasť označili podporu investovania malých a stredných britských firiem na Slovensku s cieľom etablovať sa v Európskej únii a rovnako záujem pomôcť slovenským spoločnostiam presadiť sa na britskom trhu. "V Spojenom kráľovstve je mimoriadne silná komunita študentov a žije tam viac ako 160-tisíc Slovákov. Ich skúsenosti, kontakty a väzby môžeme zužitkovať pri hľadaní nových príležitostí na investovanie. Využime tento potenciál na presadenie ekonomických záujmov Slovenskej republiky," vyzval Rastislav Chovanec.

Veľvyslanec Nigel Baker zároveň zdôraznil, že Slovensko má medzi britskými spoločnosťami dobré meno. Štátneho tajomníka tiež oboznámil s novým pohľadom Spojeného kráľovstva na rozvojovú spoluprácu, ktorá sa, ako uviedol veľvyslanec, musí adaptovať na nové výzvy. Rastislav Chovanec v tejto súvislosti pripomenul aktuálny proces prípravy strednodobej Stratégie rozvojovej spolupráce SR na roky 2025-2030.

Pri téme pomoci Ukrajine na jej obnove po skončení konfliktu R. Chovanec upozornil na benefity geografickej polohy SR. "Tá môže pri budúcej rekonštrukcii nášho suseda zohrať zásadnú rolu. Rozhodne by sme sa mali zamerať aj na komunikáciu s u nás žijúcimi občanmi z Ukrajiny, ktorých skúsenosti a znalosti môžeme v budúcnosti využiť pri príprave rekonštrukčných projektov. Slovensko by mohlo slúžiť tiež ako centrum na prípravu podpornej dokumentácie pre investície na Ukrajine," doplnil Rastislav Chovanec.

TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

UPOZORNENIE: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.