Vyjadrenie: MZVEZ: Štátny tajomník R. Chovanec navštívil výrobný závod ...

Vyjadrenie: MZVEZ: Štátny tajomník R. Chovanec navštívil výrobný závod juhokórejskej automobilky: Chceme viac zapájať slovenské firmy a súčasne rozvíjať zahraničné investície na Slovensku

Bratislava 21. júna (TASR) - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec dnes absolvoval pracovné rokovanie s prezidentom (CEO) spoločnosti Hyundai Mobis Slovensko v Gbeľanoch Kang Shin Youngom a generálnym manažérom Michalom Lackom. Štátny tajomník zdôraznil, že Slovenská republika má záujem o zintenzívnenie podnikateľskej spolupráce s cieľom podporiť nové projekty.

Návšteva výrobného podniku nadviazala na významnú podnikateľskú misiu v Kórejskej republike, počas ktorej sa v máji tohto roka stretol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár za účasti štátneho tajomníka R. Chovanca priamo v Soule s prezidentom juhokórejskej spoločnosti Hyundai Mobis Lee Gyu-sukom.

"Našou úlohou je viac zapájať slovenské firmy, aby sa podieľali na exporte, no zároveň komunikovať so zahraničnými partnermi s cieľom rozvíjať investície a naše vzájomné obchodné vzťahy. V Kórejskej republike sme s prezidentom Hyundai Mobis diskutovali o nových projektoch a rovnako o plánoch vytvorenia kvalitného výskumno-vývojového centra na podporu inovácií, ktoré by v SR podporilo tiež aktivity v akademickej rovine. Som rád za možnosť pokračovať v tejto komunikácii aj priamo v závode v Gbeľanoch," priblížil R. Chovanec, ktorý počas prehliadky slovenského podniku ocenil vysokú úroveň automatizácie, robotizácie a celkovej optimalizácie procesov v rámci výrobnej linky.

Hyundai Mobis dodáva podľa štátneho tajomníka až 42 percent komponentov pre ďalšiu významnú firmu v regióne, ktorou je Kia Slovensko. Obe spoločnosti pôsobia na Slovensku od roku 2004 a intenzívne prispievajú k zvyšovaniu konkurencieschopnosti domácej ekonomiky. Hyundai Mobis spolupracuje s miestnymi dodávateľmi, univerzitami a výskumnými inštitúciami na podpore inovácií a technologického pokroku. Aktuálne zamestnáva viac ako 2.200 pracovníkov a patrí k najvýznamnejším zamestnávateľom v regióne. "S vedením spoločnosti sme sa rozprávali zároveň o pripravenosti na súčasné výzvy, ako sú napríklad prechod na elektromobilitu či nedostatok pracovnej sily. Teší ma, že firma sa s nimi vyrovnáva veľmi dobre," doplnil R. Chovanec.

Podpora exportu je kľúčovou súčasťou hospodárskej politiky Slovenska. Záujmom vlády SR a ministerstva zahraničných vecí je posilnenie aktivít ekonomickej diplomacie. "V meste Ulsan sme v máji otvorili nové slovenské zastúpenie v podobe honorárneho konzulátu a verím, že sa nám v tomto regióne podarí úspešne zapojiť viac slovenských exportérov. Kórejská republika je u nás súčasne najväčším investorom ázijského kontinentu, preto je naším cieľom tiež získať nové juhokórejské investície pre prospech slovenskej ekonomiky," uzavrel štátny tajomník.

TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

UPOZORNENIE: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.