Vyjadrenie: MZVEZ: Štátny tajomník Rastislav Chovanec: Turecko patrí medzi...

Vyjadrenie: MZVEZ: Štátny tajomník Rastislav Chovanec: Turecko patrí medzi päť najperspektívnejších krajín pre našich podnikateľov

Bratislava 4. apríla (TASR) - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec dnes (4. apríla 2024) prijal nového mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Tureckej republiky na Slovensku Erkana Özorala na jeho nástupnej návšteve. Stretnutie potvrdilo záujem oboch štátov pokračovať v rozvoji spolupráce s cieľom posilniť obchodno-investičné príležitosti na Slovensku aj v Turecku a nadviazalo na návštevu šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára, ktorý rokoval začiatkom marca na Diplomatickom fóre v Antalyi s tureckým ministrom zahraničných vecí Hakanom Fidanom.

Slovensko-turecká obchodná výmena prudko rastie a podľa slov štátneho tajomníka Rastislava Chovanca ide o dlhodobý trend. "Objem sa za posledné tri dekády zvýšil viac ako 30-násobne a vlani po prvýkrát prekročil hranicu dvoch miliárd eur," zdôraznil R. Chovanec a doplnil, že obaja partneri podporili zámer zintenzívniť vzájomné kontakty, spoločný dialóg a predovšetkým snahu rozvíjať obojstranne prospešné aktivity v oblasti hospodárstva a inovácií.

Turecký trh môže byť podľa štátneho tajomníka R. Chovanca zaujímavý najmä v odvetviach energetiky, obranného priemyslu, IKT a strojárstva. "Z pohľadu slovenských podnikateľov bolo Turecko zaradené medzi päť najperspektívnejších krajín. Potvrdzujú to aj výsledky posledného biznis fóra v Bratislave, na ktorom vo februári rokovalo takmer 100 firiem z oboch krajín a kde bol súčasne vytvorený Spoločný slovensko-turecký ekonomický a obchodný výbor, tzv. JETCO, v spoločnej gescii Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky a tureckého ministerstva obchodu," priblížil štátny tajomník, podľa ktorého predstavuje výbor dôležitý impulz pre rozvoj obchodu a aktuálne sa už pripravuje jeho ďalšie zasadnutie. Veľvyslanec Erkan Özoral rovnako potvrdil záujem Turecka o zintenzívnenie ekonomickej výmeny.

Príkladom úspešnej slovensko-tureckej spolupráce sú taktiež aktivity Slovenskej akadémie vied a Tureckej rady pre vedecký a technologický výskum TÜBITAK. Za perspektívnu označil R. Chovanec spoluprácu v oblasti energetiky a zaistenia energetickej bezpečnosti. Ocenil aj investície tureckých spoločností na Slovensku. Väčšina z nich je z automobilového odvetvia. Medzi významných tureckých investorov, ktorí naprieč Slovenskom zamestnávajú stovky pracovníkov, patria spoločnosti Cavo Automotive Slovakia v Nitre, ENPAY Transformer Components v Krškanoch, Mata Automotive Slovakia v Novej Vsi či Nobel Automotive Slovakia v Dolnom Kubíne. Významným úspechom je zároveň slovenský investor Heneken Group pôsobiaci v Turecku.

S nárastom obchodnej výmeny sa rovnako dynamicky zvyšuje počet slovenských turistov dovolenkujúcich v Turecku. V minulom roku ich tam vycestovalo rekordných 235-tisíc. "Ide o zaujímavú a populárnu destináciu v oblasti cestovného ruchu, no v mojom záujme bude tiež výraznejšia propagácia Slovenska pre tureckých občanov, napríklad v oblasti kúpeľníctva," doplnil štátny tajomník R. Chovanec.

TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

UPOZORNENIE: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.