Vyjadrenie: MZVEZ: Wlachovský: Naše vzťahy s Lichtenštajnskom už dnes...

Vyjadrenie: MZVEZ: Wlachovský: Naše vzťahy s Lichtenštajnskom už dnes vytvárajú na Slovensku pracovné miesta, ďalšie môže priniesť ešte intenzívnejšia hospodárska spolupráca

Bratislava 11. septembra (TASR) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský rokoval v pondelok, 11. septembra 2023 v Bratislave, s ministerkou zahraničných vecí, vzdelávania a športu Lichtenštajnského kniežatstva Dominique Hasler.

Partneri diskutovali o rozvoji bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskom a Lichtenštajnskom, predovšetkým o možnostiach prehĺbenia hospodárskej spolupráce, kde je podľa oboch strán vo viacerých smeroch nevyužitý potenciál. Lichtenštajnsko dlhodobo investuje do výskumu a vývoja na výrobu vysoko kvalitných technologických produktov.

"Som rád, že investície viacerých spoločností z Lichtenštajnska vytvárajú na Slovensku pracovné miesta. S pani ministerkou sme sa však zhodli, že existuje priestor pre ešte intenzívnejšiu ekonomickú či investičnú spoluprácu, osobitne v oblasti moderných IT technológií, využívania obnoviteľných zdrojov energie, ale napríklad aj v bankovníctve či kybernetickej bezpečnosti," uviedol po rokovaní minister M. Wlachovský.

Šéf slovenskej diplomacie rokoval s lichtenštajnskou ministerkou D. Hasler aj o pokračujúcej ruskej vojenskej agresii proti Ukrajine, pričom zdôraznil, že Slovenská republika bude Ukrajinu aj naďalej podporovať v jej spravodlivom boji za obranu slobody a zachovanie ukrajinskej štátnosti. Pripomenul, že Slovensko podporuje desaťbodový mierový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s cieľom, aby bol budúci mier na Ukrajine predovšetkým spravodlivý a udržateľný.

Témou pracovného stretnutia boli tiež priority nadchádzajúceho lichtenštajnského predsedníctva v Rade Európy, ktoré Slovensko plne podporuje, ako aj téma rozširovania Európskej únie, predovšetkým v kontexte európskej perspektívy pre krajiny Západného Balkánu. Partneri sa zhodli na pokračovaní politického dialógu zameraného na globálne i regionálne otázky.

TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

UPOZORNENIE: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.