Vyjadrenie: Na Malte sa konali ďalšie rokovania o mieri na Ukrajine ...

Vyjadrenie: Na Malte sa konali ďalšie rokovania o mieri na Ukrajine, zastúpená bola aj SR

Bratislava 30. októbra (TASR) - Na víkendových rokovaniach diplomatov na Malte, ktorých cieľom je hľadať mierové riešenie vojny na Ukrajine, sa stretli zástupcovia 66 štátov sveta a medzinárodných organizácií vrátane SR.

Išlo v poradí o tretie rokovanie poradcov hláv štátov a premiérov pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku. Za Slovensko sa na stretnutí zúčastnila poradkyňa prezidentky SR pre zahraničnú politiku Jana Kobzová a zástupca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Prvé rokovanie v tomto formáte sa konalo v júli v Kodani za účasti zástupcov 15 štátov, v auguste sa na rokovaní v saudsko-arabskej Džidde stretli zástupcovia 43 krajín vrátane SR. Na Malte mali zastúpenie krajiny zo všetkých svetadielov, vrátane štátov G7, Brazílie, Južnej Afriky, Indie, ako aj mnohé ďalšie štáty z Latinskej Ameriky, Afriky a Ázie.

Diskusia sa okrem základných princípov urovnania konfliktu vychádzajúcich z Charty OSN zamerala na konkrétne kroky, ako minimalizovať globálne dopady pokračujúcej ruskej vojenskej agresie voči Ukrajine v oblasti potravinovej, energetickej či jadrovej bezpečnosti. V kontexte aktuálnej eskalácie situácie na Blízkom východe účastníci potvrdili potrebu rešpektovať základné princípy Charty OSN - územnú celistvosť a zvrchovanosť Ukrajiny ako hlavné princípy budúceho mierového riešenia konfliktu.

Zvyšujúci sa počet krajín zúčastnených na rokovaniach signalizuje, že pre spravodlivý a udržateľný mier pre Ukrajinu a krajiny na Blízkom východe je potrebná intenzívna globálna diplomacia aj mimo rámec Bezpečnostnej rady OSN. Väčšina účastníkov rokovaní zároveň označila desaťbodový mierový vzorec Ukrajiny za dobrý základ pre ďalšie mierové úsilie.

TASR o tom informoval hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.

UPOZORNENIE: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.