Vyjadrenie: Nelegálna migrácia ako veľká výzva nielen pre Slovensko

Bratislava 3. novembra (TASR) - Prvá štátna tajomníčka ministerstva vnútra Lucia Kurilovská prijala dnes (3. 11. 2023) na pôde rezortu v Bratislave, veľvyslankyňu Nemecka v SR Barbaru Wolf a poradcu spolkovej ministerky vnútra Nemecka Michaela Niemeiera. Hlavnou témou stretnutia, ktorého sa zúčastnil aj poradca ministra vnútra SR pre vnútornú bezpečnosť Ladislav Csémi, bola nelegálna migrácia.

Účastníci ocenili dlhodobú a vynikajúcu spoluprácu medzi oboma krajinami v oblasti vnútra, vrátane intenzívnej policajnej spolupráce. Štátna tajomníčka MV SR Lucia Kurilovská uvítala iniciatívu nemeckej strany zahrnúť do tejto spolupráce aj problematiku migrácie. Slovenská republika na európskej úrovni v zhode s Nemeckom zdôrazňuje nutnosť ochrany vonkajších hraníc a efektívnosti návratovej politiky. Obe strany sa zhodujú aj na tom, že vstup Rumunska a Bulharska do Schengenu je veľmi dôležitý. K dočasnému zavádzaniu kontrol na vnútorných hraniciach pristupujú ako k len výnimočnému riešeniu aktuálnej situácie a uvedomujú si zásadný význam Schengenu ako najväčšieho výdobytku EÚ.

Súčasťou stretnutia slovenskej a nemeckej delegácie bol aj spoločný výjazd na slovensko-maďarskú hranicu, prehliadka terénu hraníc, na ktorom sa nemecká strana oboznámila s aktuálnou situáciou a opatreniami vykonávanými na hraniciach.

TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.

Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.