Vyjadrenie: P. Mišík: Slovensko podporuje integráciu Moldavska do EÚ...

Vyjadrenie: P. Mišík: Slovensko podporuje integráciu Moldavska do EÚ a bude pomáhať moldavskej vláde zdieľaním svojich skúseností a expertíz

Bratislava 12. septembra (TASR) - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Peter Mišík rokoval v utorok 12. septembra 2023 v Bratislave so štátnou tajomníčkou Ministerstva zahraničných vecí a európskej integrácie Moldavskej republiky Stelou Leuca.

Hlavnou témou rokovaní boli vzťahy Moldavska s Európskou úniou (EÚ) v kontexte eurointegračného procesu krajiny. Moldavsko v júni minulého roku získalo štatút kandidátskej krajiny do EÚ, moldavská vláda napreduje v reformnom procese, keď už implementovala tri z deviatich odporúčaní Európskej komisie.

"Chceme povzbudiť Moldavsko, aby pokračovalo v doterajšom úsilí a plnení kritérií a domácich úloh, čo po splnení všetkých 9 odporúčaní Európskej komisie umožní otvorenie prístupových rozhovorov do EÚ. Slovensko bude i naďalej podporovateľom Moldavska na jeho integračnej ceste. Prostredníctvom nášho rezortu, ďalších ministerstiev aj inštitúcií budeme pomáhať moldavskej vláde zdieľaním a odovzdávaním slovenských expertíz a skúseností z integrácie a predvstupového procesu," uviedol štátny tajomník P. Mišík a ocenil doterajšie reformné výsledky Moldavska.

Obaja predstavitelia súčasne ocenili veľmi dobrú úroveň bilaterálnych vzťahov a potvrdili záujem o prehĺbenie politického dialógu a praktickej spolupráce vo všetkých oblastiach spoločného záujmu. Moldavsko patrí medzi programové krajiny slovenskej oficiálnej rozvojovej spolupráce "SlovakAid".

TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

UPOZORNENIE: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.