Vyjadrenie: Prezidentka v rozhovore pre FT nenabádala na zastavenie eurofondov

Bratislava 11. marca (TASR) - Dovoľte mi uviesť na pravú mieru informácie zverejnené v agentúre SITA a v niektorých ďalších médiách, podľa ktorých prezidentka Zuzana Čaputová v rozhovore pre britský denník Financial Times nabáda EÚ na zmrazenie financií pre Slovensko.

Prezidentka nenabádala na zastavenie eurofondov, naopak v rozhovore uviedla, že rozhodnutie Ústavného súdu "vnímam ako jasný signál, že systém bŕzd a protiváh na Slovensku funguje. Vidím, že situácia zatiaľ môže byť riešená v rámci Slovenska. Zatiaľ je riešenie situácie na Slovensku a nevidím žiadnu okamžitú potrebu spustenia krokov podľa článku 7 proti Slovensku, pretože mechanizmy korekcie na Slovensku stále fungujú".

Uvedený autorizovaný výrok následne autor textu nepoužil. Do článku sa však dostala všeobecná odpoveď na hypotetickú otázku, kde prezidentka prezentovala dlhodobú pozíciu o uplatnení princípu podmienenosti čerpania eurofondov, za ktorý samotná SR v EÚ hlasovala.

TASR o tom informoval hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.

Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.