Vyjadrenie: Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych...

Vyjadrenie: Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 29. - 30. apríla 2024 v Bruseli zúčastnil na neformálnom zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti EÚ, ktoré zorganizovalo belgické predsedníctvo.

Bratislava 30. apríla (TASR) - Hlavným motívom zasadnutia bolo rozširovanie. V predvečer pracovného rokovania sa uskutočnilo slávnostné podujatie pri príležitosti 20. výročia najväčšieho rozšírenia EÚ v roku 2004, kedy sa aj Slovensko stalo členom Únie. "Bolo veľmi symbolické pripomenúť si toto významné výročie, osobitne v spoločnosti kolegov z ďalších deviatich krajín, ktoré spolu so Slovenskom v roku 2004 začali svoju novú, európsku etapu," uviedol štátny tajomník.

Pracovné rokovania sa následne zamerali na ďalšie rozširovanie EÚ, a to za účasti desiatich krajín susedstva s Európskou perspektívou. "Veľmi oceňujem túto aktivitu belgického predsedníctva. Oslavu 20. výročia vhodne zasadilo do kontextu diskusií o budúcnosti EÚ. Som presvedčený, že rovnakú šancu akú pred 20 rokmi dostalo Slovensko, musíme dať aj krajinám nášho susedstva, samozrejme pri splnení všetkých potrebných kritérií. Aj preto sa Slovensko v ostatných mesiacoch výrazne zasadzovalo za otvorenie prístupových rokovaní s Bosnou a Hercegovinou," uviedol M. Eštok. Diskusia sa zamerala najmä na plnenie kritérií v oblasti právneho štátu a potrebných reforiem, zdieľanie skúseností a osvedčených postupov. "Opäť som potvrdil pripravenosť Slovenska poskytovať krajinám v prístupovom procese technickú expertízu a naše vlastné skúsenosti z prístupových rokovaní," doplnil štátny tajomník.

Keďže na prístup ďalších členov sa EÚ musí vnútorne pripraviť, ministri a štátni tajomníci ďalej diskutovali o možnej budúcej podobe EÚ, a to najmä z hľadiska ochrany právneho štátu a potrebných reforiem. "Našimi prioritami v reformnom procese budú najmä udržanie efektívnej kohéznej politiky a spoločnej poľnohospodárskej politiky, ako aj zachovanie práva veta," uzavrel M. Eštok.

TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

UPOZORNENIE: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.