Vyjadrenie: Štvrtý hackathon MIRRI SR má svojho víťaza: Pre vjazd do ...

Vyjadrenie: Štvrtý hackathon MIRRI SR má svojho víťaza: Pre vjazd do historického centra Bratislavy navrhujú digitálnu bránu

Bratislava, 14. septembera (TASR) – Náš štvrtý hackathon pozná svojho víťaza. Až 18 tímov z celého Slovenska hľadalo digitálne inovatívne riešenia pre reguláciu vjazdu automobilov do historického centra Bratislavy. Sériu hackathonov financovaných z plánu obnovy organizuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

"Dávame príležitosť zanieteným IT nadšencom, študentom, programátorom a ďalším odborníkom, aby nám svojimi inovatívnymi nápadmi a riešeniami pomohli posunúť našu krajinu vpred. Chceme, aby mladí šikovní ľudia mali na Slovensku dostatok príležitostí využiť svoj potenciál. Som rád, že projekt inovatívnych hackathonov, ktorý som na našom ministerstve inicioval už pred rokom, sa tak dobre ujal. Naším cieľom je ľuďom prinášať jednoduché a efektívne digitálne riešenia, ktoré im uľahčia bežný život. A takéto riešenia vzišli aj z nášho, už štvrtého hackathonu," povedal minister informatizácie Peter Balík.

Za víťaza odborná porota určila tím "ZARF", ktorého riešenie je postavené na zdigitalizovaní vytvárania a vybavovania žiadostí na vstup vozidiel do historického centra Bratislavy, vrátane monitorovania vstupov do pešej zóny pomocou automatizovaného systému čítania EČV všetkých vozidiel. Vďaka takto navrhnutému postupu bude možné zasielať pokuty pri neoprávnenom vjazde do historického centra hlavného mesta, informovať policajné zložky v reálnom čase a vytvárať štatistiky pre mestskú časť Bratislava-Staré Mesto. Brána je navrhnutá tak, aby bola otvorená pre všetkých a pri vjazde každé vozidlo informovala, či má do centra mesta vstup povolený, alebo naopak, dané vozidlo do Starého Mesta nepatrí. Za návrh svojho inovatívneho projektu získal víťazný tím finančnú odmenu 3000 eur.

Na druhom mieste sa umiestnil a odmenu 2000 eur získal tím dizajnérov "Fireflies" zo štúdia Lighting Beetle. Ich riešenie navrhuje odstránenie existujúcich automatických výsuvných stĺpikov a zavedenie kontroly vstupu pomocou kamier s automatickým rozpoznávaním záchranných zložiek.

Tretie miesto obsadil z predošlých hackathonov už známy tím "Wezeo" s odmenou 1000 eur. Svoje riešenie zamerali na to, aby používateľov navrhnutá aplikácia sprevádzala celým procesom žiadosti o vjazd do historického centra a v prípade potreby im aj pomohla pomocou jednoduchého chatbota. Systém obsahuje možnosť vytvorenia účtov pre zamestnancov Policajného zboru, ktorí vedia pomocou kamery v telefóne naskenovať a skontrolovať vozidlo pomocou EČV.

Následne cez backoffice vedia zamestnanci mesta schvaľovať žiadosti a kontrolovať dodržiavanie pravidiel pre rôzne skupiny vozidiel ako napríklad taxislužby, rezidenti, zásobovanie a pod. "Regionálne samosprávy zodpovedajú za poskytovanie služieb, ktoré majú vplyv na celkovú kvalitu života ich obyvateľov. Vďaka hackathonom môžu priniesť moderné digitálne riešenia na problémy v oblasti zefektívnenia procesov a zlepšenia kvality poskytovaných digitálnych služieb pre občanov," uviedla štátna tajomníčka tajomníčka MIRRI SR Barbora Lukáčová.

Na dvojdňovej akcii Hackathon "Hackni si vjazd do historického centra mesta" sa v Bratislave od piatka 8. septembra do soboty 9. septembra stretlo viac ako 65 účastníkov v rámci 18 tímov. Viac o podujatí nájdete na stránke: www.hacknime.to MIRRI SR plánuje do roku 2026 zrealizovať sériu tematických hackathonov financovaných z Plánu obnovy a odolnosti SR v rámci Komponentu 17: Digitálne Slovensko.

TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

UPOZORNENIE: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.