Vyjadrenie: Švajčiarsko je významným partnerom pre Slovensko aj celú EÚ

Bratislava 21. februára (TASR) - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) Slovenskej republiky Marek Eštok prijal 21. februára 2024 v Bratislave veľvyslanca Švajčiarskej konfederácie na Slovensku Petra Nelsona. Stretnutie potvrdilo vysokú úroveň bilaterálnych vzťahov a snahu o ďalšie posilňovanie vzájomnej spolupráce v politickej, ako aj ekonomickej oblasti.

Štátny tajomník M. Eštok ocenil najmä vysokú úroveň dvojstranných vzťahov a dynamiku politických konzultácií. "Máme záujem o prehĺbenie spolupráce aj v hospodárskej a inovačnej oblasti. Švajčiarsko je významným partnerom nielen pre Slovensko, ale taktiež pre celú Európsku úniu," povedal M. Eštok a ubezpečil švajčiarskeho veľvyslanca, že Slovensko je a naďalej zostáva konštruktívnym partnerom v diskusii o budúcom nastavení vzťahov medzi EÚ a Švajčiarskom.

Partneri sa na stretnutí venovali aj aktuálnym zahranično-politickým a bezpečnostným otázkam s dôrazom na prebiehajúci konflikt na Ukrajine a s tým spojenú organizáciu pripravovaného mierového samitu. "Vítame snahy Švajčiarska usporiadať Medzinárodnú konferenciu o mieri na Ukrajine, ktorá by mala prebehnúť v tomto roku na úrovni hláv štátov a vlád na švajčiarskej pôde. Veríme, že Švajčiarsko má ako neutrálna krajina silný potenciál dostať svetových lídrov za jeden stôl s cieľom nájsť mierové riešenie," uviedol štátny tajomník M. Eštok. Obaja partneri skonštatovali, že v rámci poskytovania humanitárnej pomoci Ukrajine existuje v oblasti odmínovania možnosť vzájomnej spolupráce.

TASR o tom informoval komunikačný odbor MZVEZ SR.

UPOZORNENIE: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.