Vyjadrenie: Taraba pri príležitosti 105. výročia úmrtia Štefánika rokoval o...

Vyjadrenie: Taraba pri príležitosti 105. výročia úmrtia Štefánika rokoval o vstupe Slovenska do Frankofónie

Bratislava 4. mája (TASR) - Podpredseda vlády Tomáš Taraba absolvoval počas návštevy Paríža rokovanie s čelnými predstaviteľmi Medzinárodnej organizácie Frankofónie združujúcej 54 stálych členov štátov hlásiacich sa k rozvoju a podpore francúzskeho jazyka a kultúry.

Taraba počas rokovania s výkonnou riaditeľkou organizácie Caroline St-Hilaire v Paríži zdôraznil odkaz M. R. Štefánika a jeho prepojenie na frankofónnu kultúru a jazyk. Taraba rovnako zvýraznil množstvo významných francúzskych investorov pôsobiacich na Slovensku a z toho prameniacu pripravenosť Slovenska inštitucionálne podporovať rozvoj vzťahov s frankofónnymi krajinami, rovnako podporovať výučbu francúzskeho jazyka a kultúrnu výmenu na školách a medzi štátmi.

"Slovensko má bohatú históriu spájanú aj s francúzskymi dejinami. Mier po výhre Napoleona po bitke pri Slavkove sa podpisoval v Bratislave. Štefánik bol generál francúzskej armády a Paríž mu bol dlhým rokom útočiskom. Slovensko sa stalo domovom výrazných francúzskych investícií. Osobne ako člen vlády, ktorý má pozitívny vzťah k frankofónii, využívam príležitosť preskúmať možnosti, aby sa Slovensko stalo stálym členom významného klubu Frankofónie. Slovensko by to obohatilo a otvorilo by nám to nové obzory a príležitosti," zdôraznil Taraba.

Schvaľovaniu Slovenska do Medzinárodnej organizácie Frankofónie bude podľa Tarabu predchádzať proces oficiálneho podania prihlášky a hodnotenia.

TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia SR.

Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.