Vyjadrenie: Z. Števulová: Spôsob, akým sa P. Gašpar stal faktickým riaditeľom...

Vyjadrenie: Z. Števulová: Spôsob, akým sa P. Gašpar stal faktickým riaditeľom SIS, prináša aj ďalší problém - nie je jasné, kto ho môže kontrolovať

Bratislava 26. marca (TASR) - Pavol Gašpar nemal byť nikdy dosadený do vedenia SIS a najnovšie medializované informácie to znova potvrdzujú. Dozvedeli sme sa z nich, že zrejme naďalej podniká v Českej republike, a to zároveň s tým, ako sa na Slovensku stal námestníkom tajnej služby povereným kompetenciami riaditeľa SIS.

"Človek, ktorý vedie tajnú službu, by mal byť vždy a za každých okolností pripravený vysvetliť akékoľvek pochybnosti o svojom konaní, vrátane informácií o jeho podnikaní. Ak tak nie je schopný urobiť, je namieste sa pýtať, čo vôbec robí na čele SIS, a akým spôsobom získal previerku. Táto situácia rozhodne neprispieva k dôveryhodnosti SIS, naopak - znova potvrdzuje, že P. Gašpar je osobou, ktorá by sa v otvorenom a transparentnom procese nikdy nemohla stať riaditeľom SIS," upozornila členka Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS a poslankyňa Progresívneho Slovenska Zuzana Števulová.

Právne sporný spôsob, akým sa Pavol Gašpar stal faktickým riaditeľom SIS, prináša aj ďalší problém - nie je jasné, kto ho môže kontrolovať. Formálne totiž momentálne nad sebou nemá nadriadeného, ktorý by mohol iniciatívne skúmať jeho majetkové pomery, či prípadné podnikateľské aktivity, a teda ani následne vyvodzovať zodpovednosť. Aj to je dôsledok ovládnutia služby, ktorý vykonala táto vláda utajovaným spôsobom. Na najbližšom riadnom zasadnutí Kontrolného výboru sa preto Zuzana Števulová bude zaujímať aj o to, akým spôsobom je v tejto situácii uplatňovaná disciplinárna právomoc nad povereným námestníkom. V prípade, že dovtedy P. Gašpar uspokojivo nevysvetlí svoje majetkové pomery a pochybnosti o trvaní jeho podnikania, bude sa pýtať aj na ne.

"SIS zároveň stále odmieta odtajniť Doplnenie Štatútu SIS, na základe ktorého poverenie získal. Všetky informácie, ktoré doteraz o P. Gašparovi máme, vrátane tých najnovších, ak sa potvrdia, však svedčia o tom, že sa nikdy nemal dostať do vedenia SIS," pripomenula Števulová.

TASR o tom informovala poslankyňa Národnej rady SR Zuzana Števulová (PS).

UPOZORNENIE: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.