ZMOS:Ak sa obce nedofinancujú, v septembri môžu mať obrovské existenčné problémy

Medzibrod 2. augusta (TASR) - Ak vláda SR neuvoľní požadovaných 108 miliónov eur pre samosprávy, v septembri môžu mať slovenské obce obrovské existenčné problémy. Situácia sa môže zhoršiť najmä v obecných a mestských školách, ktoré majú samosprávy zo zákona povinnosť financovať, avšak štát im na ich dofinancovanie peniaze nedal. Zhodli sa na tom zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na rokovaní v Medzibrode v okrese Brezno.

Podľa zástupcov samospráv už dnes majú obce problémy s niektorými finančne poddimenzovanými pracovnými pozíciami v materských a základných školách. Problémy sa môžu ešte zvýšiť od septembra, keď sa majú zo zákona zvýšiť platy učiteľov o desať percent. Ako uviedla predsedníčka novoustanovenej Komory obcí pri ZMOS Božena Kováčová, problémy nenastanú len v školách, ale budú aj s celkovým dodržiavaním originálnych kompetencií samospráv.

Podľa predsedu sekcie verejnej správy ZMOS Gabriela Mihályiho pripravovaný projekt centier zdieľaných služieb z plánu obnovy bude pre samosprávy veľkou podporou. "Pilotný projekt môže budovať dôveru vo verejnú správu. Vyzývam preto všetkých partnerov, ministerstvo vnútra, aby sme o tejto výzve najprv viac hovorili. Aké sú ciele tohto projektu, v akom rozsahu ho ideme implementovať, aké sú očakávania občanov. Aby sme potom tieto ciele mohli lepšie priblížiť občanom," uviedol. Projekt považuje za prínosný, má ľuďom v malých obciach zrýchliť a zefektívniť služby verejnej správy a verejnú správu ešte viac priblížiť občanom.

Na rokovaní sa venovali aj príprave reformy verejnej správy. "Ak sa na Slovensku začne hovoriť o reforme verejnej správy a o rušení a spájaní obcí, chceme, aby sme do diskusie boli prizvaní aj my," pripomenula Kováčová.

ZMOS aktuálne zastupuje 94 percent miest a obcí Slovenska.

UPOZORNENIE: TASR vydáva k správe zvukový záznam. TASR sa pokúsi získať reakciu Úradu vlády SR.