Bratislava 7. mája (TASR) - Zvýšenie príspevku uznaným športom o 20 percent, finančná podpora viac ako 16 významných športových podujatí, ktoré ostali bez finančného krytia, i práca na legislatívnych úpravách, ktoré umožnia efektívnejšiu a jasnejšiu podporu športu. Za jedny z najdôležitejších zrealizovaných aktivít počas prvých 100 dní nového Ministerstva cestovného ruchu a športu SR to na utorkovej tlačovej konferencii označil šéf rezortu Dušan Keketi. Teší ho pritom pozitívna odozva zo strany športových zväzov.
Minister priblížil, že v rámci zvýšeného príspevku uznaným športom sa v týchto dňoch budú podpisovať zmluvy so športovými zväzmi, v prípade podpory významných športových podujatí ubezpečil, že rezort robí kroky, aby nedochádzalo v budúcnosti k problémom s finančnou podporou. Kroky rezortu v prvých 100 dňoch viedli aj k podpore najlepších športovcov, pripravujúcich sa na olympijské hry. "V rámci zálohových platieb sme top tímu vyplatili 80 percent dopredu, doteraz to bolo maximálne 50 percent. Cieľom je, aby sa naši športovci mohli v pokoji pripravovať na hry v Paríži," dodal Keketi.
V rámci legislatívnych iniciatív pripomenul snahy o zvýšenie alokácie pre Fond na podporu športu, rovnako i redefiníciu kategorizácie športovej infraštruktúry, ktorú bude možné podporiť. "Chýba nám jasné zadefinovanie infraštruktúry národného a nadnárodného významu," upozornil Keketi. "Rokujeme aj s Ministerstvom financií SR a so Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou o zmene financovania športovej infraštruktúry tak, aby mohla mať aj dlhodobý charakter a nebola postavená len na nenávratných príspevkoch na konkrétny rok," vysvetlil. Zdôraznil pritom, že výstavba športovej infraštruktúry sa musí riadiť princípom dlhodobej udržateľnosti projektov.
Medzi ďalšie legislatívne iniciatívy, na ktorých príprave jeho rezort participuje, patrí zákon upravujúci pravidlá sponzoringu v športe, rovnako tak je ambíciou ministerstva zjednodušiť vzorec na výpočet príspevku uznaným športom.
Keketi ocenil doterajšie fungovanie ministerstva. "Funguje výborne, dá sa povedať, že bez nejakých reklamácií zo strany športových zväzov," vyhlásil. Priznal zároveň, že stále sa pracuje na plnohodnotnom webe i sídle ministerstva. "Otázka sídla by mala byť vyriešená v najbližších dvoch týždňoch, je možné, že na stredajšej (8. 5.) vláde by sa mala táto téma výrazne posunúť dopredu," avizoval.
Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR vzniklo na začiatku roka 2024 s cieľom kvalitatívne pozdvihnúť oba sektory, prispieť k ich vyššej synergii a zvýšením prínosu oboch odvetví takisto zvýšiť zdroje pre štátny rozpočet. V oblasti športu je ambíciou nielen zlepšenie športovej infraštruktúry, lepšia a efektívnejšia podpora vrcholového športu, ale i zlepšenie podmienok pre amatérsky šport a celkové pozdvihnutie významu športu v spoločnosti.
Keketi uistil, že približne 236-miliónový rozpočet rezortu sa "nepreje". Na prevádzku ministerstva je určených päť percent, zvyšné prostriedky majú ísť na výzvy a plánované projekty v športe a cestovnom ruchu.
Vznik i doterajšie fungovanie ministerstva naopak kritizuje opozičná SaS. "Ministerstvo športu je tri mesiace neviditeľné, a teda aj úplne zbytočné. Doteraz neprinieslo na vládu žiadnu legislatívu a ani opatrenia. Po troch mesiacoch nečinnosti sa ministerstvo športu nedokázalo postaviť proti vyšším daniam na proteíny, ktoré zasiahnu športovcov," upozornil predseda SaS Branislav Gröhling, pre ktorého predstavuje rezort "najhoršie minutých 236 miliónov eur v histórii Slovenska".
Za zbytočné považuje ministerstvo aj hnutie PS. "Zvýšené investície do športovej infraštruktúry, hnutí či zväzov mohli byť oveľa lepšie využité na konkrétne projekty bez zbytočného zakladania nového rezortu," uviedol na utorkovom tlačovom brífingu poslanec Národnej rady SR Dávid Dej.
UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o posledný odsek.