KDH vyzýva vládu pripojiť sa k štátom EÚ, ktoré presadzujú azylové procedúry

Bratislava 8. mája (TASR) - Opozičné KDH vyzýva vládu SR, aby sa pripojila k skupine členských štátov EÚ, ktoré presadzujú azylové procedúry a navrhujú presunúť riadenie migrácie mimo Európy. Informovala o tom hovorkyňa KDH Lenka Halamová.

Podľa KDH ide o riešenie, ktoré by zabezpečilo riadenie migrácie mimo Európy a je vyskúšané na základe spolupráce Talianska a Albánska z roku 2023. Podľa hnutia prináša pozitívne výsledky vo výraznom znížení migračných vĺn.

"Sme presvedčení, že je to správna odpoveď na migračný pakt, ktorý podľa nášho názoru nerieši problém s migráciou, len ho odďaľuje. Okrem toho je navrhnutý systém povinnej solidarity nastavený nespravodlivo. Nereflektuje totiž solidaritu, ktorú preukazujú krajiny vrátane Slovenska voči odídencom z Ukrajiny po vypuknutí vojny. Ak nenájdeme riešenie, ktoré bude spravodlivé a bude dávať členským štátom právnu istotu, s migračnou otázkou sa nikdy efektívne nevyrovnáme," vysvetlila europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann.

Nový migračný pakt, ktorý prijal Európsky parlament v apríli, podľa KDH nerieši zásadné tlaky na vonkajších hraniciach EÚ, pridáva administratívne bariéry a vytvára právnu neistotu.

UPOZORNENIE: TASR sa pokúsi získať reakciu Úradu vlády SR.