M. Dzurinda: Kamaráti Kremľa politického lídra majú, zástancovia EÚ a NATO nie

Bratislava 1. septembra (TASR) - Zatiaľ čo priatelia Kremľa a kritici euroatlantickej politicky na Slovensku svojho politického lídra majú, zástancom politiky Európskej únie a NATO takáto politická osobnosť chýba. V TASR TV to povedal predseda strany Modrí, Most-Híd Mikuláš Dzurinda.

Na otázku, prečo podpora euroatlantickej politiky na Slovensku počas posledných troch rokov nestúpla, ak sa k nej hlásili všetky vlády tohto volebného obdobia, Dzurinda odpovedal, že aj politika je remeslo, ktoré treba vedieť robiť. Politický líder podľa neho potrebuje skúsenosti, kvalitný tím spolupracovníkov a hodnotovú konzistentnosť, ktorá mu pomôže pri vytyčovaní konkrétnych cieľov. "Keď chýba základná kultúra, keď nemáte cieľ, politika nemôže vyzerať inak, ako vyzerala posledné tri roky," skonštatoval.

Lídra Smeru-SD Roberta Fica považuje za oportunistu, ktorý najskôr kritizoval plánované zavedenie eura a neskôr sa ním chválil. Napriek opakovaným vyhláseniam Smeru-SD, že bude pokračovať v európskej a transatlantickej orientácii Slovenska, líder Modrých považuje politiku tejto strany za proruskú a z tohto dôvodu riskantnú.

Strany vládnej koalície tohto volebného obdobia podľa Dzurindu zlyhali nie len ako politickí oponenti Smeru-SD, ale aj pri riadení svojich rezortov. "Keď sa teátro alebo cirkus povýši na politiku, nemôže to dobre skončiť. Vývoj bol veľmi nepekný, ukázalo sa, že široká (vládna) kompozícia nemá cieľ," tvrdí.

Malé skúsenosti s politikou spôsobujú podľa neho problémy aj vláde odborníkov Ľudovíta Ódora. "Vôbec nie je jednoduché stať sa z úradníka politikom, aj keď pán Ódor bol úradníkom vysoko postaveným," poznamenal Dzurinda.

Nechápe, prečo premiér tak dlho váhal s výmenou na poste riaditeľa SIS, ktorú mal vo svojej kompetencii, a na druhej strane vlastného ministra vnútra v osobe Ivana Šimka vôbec nepodržal. "Nepochopil, že spochybnením vlastného ministra uberá na autorite aj sám sebe a vláde ako takej. Ja som nezachytil jediné slovo o tom, v čom Šimko pochybil," uviedol Dzurinda.

Strana Modrí, Most-Híd je podľa neho dlhodobý projekt s cieľom priniesť voličom solídnu stredopravú konzervatívno - liberálnu stranu, radi by však uspeli už vo svojich prvých voľbách. Dzurinda tvrdí, že rýchlejší rast preferencií strany paradoxne brzdí strach voličov z prepadnutia hlasu v prípade, že neprekročia päťpercentný prah pre vstup do parlamentu. "A s tým sa pracovať dá. Budeme celý mesiac ľudí povzbudzovať," doplnil.

Program strany Modrí, Most-Híd je prioritne orientovaný na naštartovanie ekonomiky, ktorá je podľa Dzurindu v mimoriadne zlom stave, majú však pripravené aj reformy v oblastiach zdravotníctva, školstva a kultúry. Špeciálnou prioritou je cieľ zapojiť slovenské firmy do zákaziek súvisiacich s budúcou obnovou Ukrajiny. Slovensko má podľa neho významné kapacity vo výrobe ocele, aj strojárenskej a automobilovej výrobe.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.