NRSR: KDH chce v utorok podať návrh na odvolanie podpredsedu parlamentu Ľ. Blahu

Bratislava 6. novembra (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR za KDH chcú odovzdať návrh na odvolanie Ľuboša Blahu (Smer-SD) z postu podpredsedu parlamentu v utorok (7. 11.). Pre TASR to uviedla predsedníčka klubu KDH Martina Holečková s tým, že zozbierali potrebný počet 30 podpisov poslancov na podanie návrhu. Predpokladá, že poslanci by mohli o návrhu rokovať 14. novembra pred schôdzou o programovom vyhlásení vlády.

"KDH už získalo potrebný počet 30 podpisov na odvolanie Ľuboša Blahu. Návrh na jeho odvolanie by sme chceli odovzdať v utorok a predpokladáme, že mimoriadna schôdza o jeho odvolávaní by mohla byť v utorok 14. novembra pred schôdzou o programovom vyhlásení vlády," uviedla Holečková.

Poslanci tak reagujú na video, v ktorom Blaha vo svojej kancelárii zvesil portrét prezidentky Zuzany Čaputovej a odstránil vlajku Európskej únie. "Dôvody, pre ktoré chceme Blahu odvolať, sú dehonestujúce správanie sa voči úradu prezidenta, zavesenie portrétu zahraničného predstaviteľa komunistického režimu a masového vraha a spochybňovanie nášho členstva v Európskej únii," doplnila Holečková.

Podpisy k návrhu dodali aj poslanci za SaS, potvrdila to v pondelok poslankyňa Mária Kolíková (SaS). Podporu schôdze k odvolaniu Blahu avizovali aj poslanci z hnutia Slovensko.