NRSR: M. Majerský: V programovom vyhlásení je veľa textu, ale minimum obsahu

Bratislava 14. novembra (TASR) - Programové vyhlásenie vlády (PVV) obsahuje veľa textu, ale minimum obsahu. Predseda KDH Milan Majerský to uviedol v utorkovej parlamentnej diskusii. V dokumente mu chýba vízia, ako krajinu posunúť dopredu. Vyžaduje si podľa neho výrazné dopracovanie. KDH preto vládny program nepodporí.

"Očakávali sme, že programové vyhlásenie bude obsahovať jasné ciele a míľniky, ktoré sa budú dať jasne odmerať, skontrolovať a jasným spôsobom poukázať na to, čo sa po štyroch rokoch podarilo. Nič z toho PVV neobsahuje, vyzerá to, že bolo šité horúcou ihlou len preto, aby si vláda čo najskôr splnila svoju povinnosť," vyhlásil Majerský. Podotkol, že sa tomu nečuduje, pretože dve z troch vládnych strán nemali svoj program.

Namieta, že k vládnemu programu sa opozícia dostala len pár hodín pred schvaľovaním. Prejavom politickej kultúry by podľa neho bolo aj to, keby sa o dokumente debatovalo aj s odbornými kruhmi, verejnosťou aj opozíciou.

V PVV mu chýba predstava o tom, ako zabezpečiť udržateľnosť verejných financií či vízia, ako rozprúdiť ekonomiku. Negatívne vníma hnutie cieľ vlády zvyšovať dane fyzickým osobám a firmám. Od vlády očakáva zákon o energetickej chudobe. V programe mu chýba, ako chce vláda opatrenia financovať.

Veľké rezervy vidí Majerský v prorodinnej politike. Absentuje podľa neho vôľa pomáhať jednorodičovským domácnostiam, zdravotne znevýhodneným či zmienka o práci s Rómami. V oblasti zdravotníctva je podľa neho PVV príliš všeobecné. Poukázal napríklad aj na chýbajúcu zmienku o nemocnici Rázsochy. Chýba mu tiež väčší dôraz na zlepšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Pozitívne vníma vôľu pokračovať v modernizácii trestného práva napríklad v oblasti alternatívnych trestov.

Majerský upozornil, že nestačí dať viac financií z eurofondov regiónom, ale aj posilniť ich kompetencie. Vyzval vládu aj na spustenie odbornej diskusie o viacerých volebných obvodov.