NRSR: Prijatie novely Trestného zákona pošliapalo práva žien, tvrdí opozícia

Bratislava 9. februára (TASR) - Koalícia pošliapala schválením novely Trestného zákona v Národnej rade (NR) SR práva žien a dievčat na Slovensku. Upozornili na to opozičné poslankyne na piatkovej tlačovej konferencii. Opätovne odmietli zníženie premlčacích dôb v prípade znásilnenia a sexuálneho zneužívania maloletých na polovicu, ktoré má novela priniesť.

"Tento následok zmeny Trestného zákona nebol nikdy komunikovaný. Ak by sme naň v PS nepoukázali, vládna koalícia by si ho schválila úplne bez povšimnutia," poznamenala poslankyňa Zuzana Števulová (PS). Na takýto zásah podľa jej slov neexistuje žiaden dôvod.

Zníženie premlčacích dôb opätovne skritizovala aj šéfka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková. Zároveň vyzvala poslanca Richarda Glücka (Smer-SD), aby sa ospravedlnil za svoje štvrtkové (8. 2.) vyjadrenie v rozprave k téme znásilnenia.

Poslankyňa Veronika Remišová (klub Slovensko, Za ľudí, KÚ) označila schválenie novely za neospravedlniteľný krok voči ženám, dievčatám a deťom. "Ženy a dievčatá treba chrániť," podotkla. Poukázala na to, že v niektorých krajinách sa diskutuje o predĺžení premlčacích dôb.