Opozícia kritizuje premiéra za politickú hru pri novele Trestného zákona (2)

Bratislava 13. februára (TASR) - Opozícia kritizuje premiéra Roberta Fica (Smer-SD) za postup pri novele Trestného zákona. Považuje to za politickú hru. Strana SaS predsedu vlády vyzvala, aby legislatívu okamžite podpísal a posunul ju prezidentke. Na bezodkladný podpis vyzvali aj KDH a Progresívne Slovensko.

"Fico chce takúto právnu úpravu, považuje ju za správnu. Ak teraz nepodpísal zákon a nedal ho prezidentke, tak to robí len preto, že jej nechce dať priestor, aby v primeranom čase mohla uplatniť svoje ústavné právomoci, aby tu nebol priestor na to, aby sa tomu v primeranom čase venoval ústavný súd," poznamenala poslankyňa Národnej rady SR Mária Kolíková (SaS) na utorkovej tlačovej konferencii.

Aj opozičné Progresívne Slovensko a KDH označili to, že hlava štátu ešte nedostala novelu, ako nezvyčajné. "Zdá sa, že koalícia sa rozhodla hrať s celou krajinou špinavú politickú hru s jediným cieľom - aby zabezpečila beztrestnosť svojim ľuďom," dodali hnutia. Predseda KDH Milan Majerský upozornil na to, že premiér má zákony podľa ústavy podpisovať bezodkladne. Fico zdržiavaním podľa lídra PS Michala Šimečku bráni Čaputovej zaujať stanovisko a podniknúť potrebné kroky k náprave. Opozícia zároveň opätovne legislatívu Trestného zákona skritizovala. Avizovala, že je v závislosti od ďalšieho vývoja pripravená zorganizovať ďalšie protesty.

Novelu Trestného zákona schválili poslanci v skrátenom konaní minulý týždeň. Vyplýva z nej zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, skrátenie trestných sadzieb a premlčacích lehôt a zníženie hranice škôd pri majetkovej trestnej činnosti. Prezidentka po jeho prijatí avizovala, že zváži všetky ďalšie možnosti svojho postupu, aby novela nenadobudla účinnosť.

UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená v prvom a treťom odseku.