Vyjadrenie: Vyhlásenie vicepremiérky k výročiu okupácie Československa

Bratislava 21. augusta (TASR) - Dnes si spoločne pripomíname jeden zo smutných okamihov našej spoločnej histórie. Pripomenula som si ho pred budovou právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislavy ako aj pred Českým rozhlasom, ktorého nezávislé vysielanie predstavovalo baštu slobody a odporu voči násilnej okupácii vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968.

V zrkadle dejín sa však často odráža aj podoba nášho súčasného sveta – toho sveta v ktorom naša spoločnosť opätovne zápasí s nenávisťou, šírením klamstiev a útokmi na nezávislé médiá, a to aj po viac ako pol storočí od invázie. Napriek tomu nesmieme strácať odhodlanie. Je priam desivé, že aj dnes, kúsok od našich hraníc, musí slobodná a demokratická krajina čeliť násilnej okupácii. My sme si našu slobodu vybojovali pokojnou a nenásilnou cestou, no náš sused musí bojovať zbraňami, dennodenne brániť svoje deti a matky pred ruskými raketami. Tento tragický príbeh je, žiaľ, dennou realitou ukrajinského ľudu.

Každá krajina má právo určiť si svoju vlastnú budúcnosť, tak ako aj my, Slováci a Česi, sme sa mali právo rozhodnúť, či chceme patriť medzi krajiny, ktoré rešpektujú hodnoty demokratického spoločenstva a právneho štátu. Dnes sme súčasťou Európskej únie a Severoatlantickej aliancie, ktoré sú garanciou našej bezpečnosti a suverenity. Nech je preto 21. august pre nás pripomenutím, že slobodu a demokraciu nesmieme brať ako samozrejmosť. Sloboda je krehké privilégium, ktoré si musíme vážiť, chrániť a zodpovedne k nej pristupovať.

Spomeňme si na všetky ženy a mužov, ktorí pred 55 rokmi zaplatili tú najvyššiu cenu v zápase za slobodu a demokraciu, ale aj na tých, ktorí túto cenu platia dnes. Sú to oni, ktorí nám neustále pripomínajú, že sloboda môže prežiť len vďaka osobnej statočnosti každého z nás, vďaka tomu, že sa nikdy v zápase so zlom nevzdávame.

Budúcnosť máme vo svojich vlastných rukách a onedlho o nej budeme rozhodovať aj vo voľbách. Nezabudnime preto prosím na dnešný deň a voľme si lásku pred nenávisťou a demokraciu pred totalitou.

TASR o tom informovali z Kancelárie podpredsedníčky vlády SR pre plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov.

UPOZORNENIE: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.