Róbert Švec

Róbert Švec je slobodný a bezdetný.

Absolvoval Trnavskú univerzitu (odbor politológia).

Predseda občianskeho združenia Slovenské Hnutie Obrody a zároveň od roku 2019 predseda politickej strany Slovenské Hnutie Obrody (SHO).

V roku 2019 kandidoval v prezidentských voľbách ako nezávislý kandidát na prezidenta SR (získal 0,3%).  Po prezidentských voľbách založil Róbert Švec politickú stranu SHO, ktorej sa stal predsedom. V parlamentných voľbách 2020 aj 2023 kandidoval ako líder kandidátky. Strana získala v roku 2020 0,06 % a v roku 2023 0,04% platných hlasov.

Róbert Švec sa považuje za národno-konzervatívneho politika. Pre svoje antisemitské a antirómske citáty a sympatiám k prezidentovi vojnového Slovenského štátu Jozefovi Tisovi je viacerými  považovaný za neofašistu.

Kandidatúru na prezidenta SR ohlásil v januári 2024. Hoci bola jeho žiadosť o registráciu najprv odmietnutá na Kanceláriou NR SR pre nesplnenie zákonných náležitostí (pravosť 15 tisíc podpisov), Najvyšší správny súd mu vo februári umožnil kandidovať.

V predvolebnej diskusii (na RTVS) v posledný deň kampane (20. marca) sa Róbert Švec kandidatúry vzdal - v prospech Štefana Harabina.