magyar-forum_logo-3.png

Číslo kandidátnej listiny:

7


Sociálne siete

Maďarské fórum, ODS, Za regióny, Rómska koalícia, DS

Maďarské fórum (Magyar Fórum) je slovenská politická strana, ktorú vo februári 2019 založil bývalý minister a politik SMK-MKP a Most-Híd Zsolt Simon. V roku 2016 vystúpil (ako jediný) zo strany Most-Híd kvôli jej vstupu do vládnej koalície so stranami SMER–sd a SNS.

Pred parlamentnými voľbami 2020 strana intenzívne rokovala o spoločnej kandidátnej listine so zvyšnými štyrmi stranami maďarskej menšiny (SMK-MKP, Most-Híd, MKDA-MKDSZ a Spolupatričnosť, nakoniec však strany dohodu nedosiahli. Problémom bol rozdielny pohľad na možnosť spolupráce so vtedy vládnymi stranami, keďže Maďarské fórum (MF) odmietalo spoluprácu so SMER-om, SNS aj s krajne pravicovou ĽSNS. MF tak nakoniec kandidovalo s SMK a Spolupatričnosťou pod názvom Magyar Közösségi Összefogás - Maďarská komunitná spolupatričnosť.

Na jar 2023 viedlo MF rokovania o možnej spolupráci so stranou Szövetség - Aliancia, ktorá združovala tri strany zastupujúce maďarskú menšinu na Slovensku. Maďarské fórum však oznámilo, že do nachádzajúcich parlamentných volieb nepôjde spoločne s Alianciou, ale utvorí spoluprácu so stranou Občianski demokrati Slovenska (ODS) Pavla Macka. Následne sa k MF a ODS cez tzv. Veľkonočnú dohodu pridali ďalšie tri menšie strany – Za regióny (fakticky neexistuje ako samostatná strana), Strana rómskej koalície a Demokratická strana (DS).

Do volieb ide MF a štyri ďalšie subjekty ako jedna volebná strana - aby sa päť subjektov vyhlo tvorbe regulérnej päťkoalície a vyššiemu kvóru (10 %), strana v júli 2023 zmenila názov na Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana. Na čele kandidátky je Zsolt Simon.

Hlavným cieľom Maďarského fóra je zabezpečenie parlamentnej reprezentácie Maďarov na Slovensku a využitie toho ako nástroja na akcie, aby ľudia z maďarskej komunity boli rovnoprávnymi občanmi demokratického Slovenska. 

Volebný líder:

zsolt-simon_mf_dennik-n.jpg
Zsolt Simon

Zsolt Simon (1970, Rimavská Sobota). V roku 1999 vstúpil do Strany maďarskej koalície. V druhej vláde Mikuláša Dzurindu pôsobil ako minister pôdohospodárstva (10/2002 - 7/2006). V roku 2009 bol jedným...

Účasť strany Maďarské fórum, ODS, Za regióny, Rómska koalícia, DS vo voľbách:

Voľby Dátum Číslo kandidátnej listiny
Predčasné parlamentné voľby 2023

Predčasné parlamentné voľby sa budú konať 30.9.2023.

30. 09. 2023
7