Štátna komisia pre voľby

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán (ŠKV) je zriadená zákonom č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva ako nezávislý orgán na kontrolu financovania politických strán a politických hnutí, riadenie volieb a zisťovanie výsledkov volieb.

Tu je možné nájsť informácie ŠKV, v ktorých informuje o jednotlivých krokoch volebného procesu [archív - tlačové správy k parlamentným voľbám 2023] .

ŠKV má 14 členov, predsedom je doc. JUDr. Eduard Burda PhD. (od 16.1.2024), dekan Právnickej fakulty UK a nominant strany HLAS-sd. Desať členov delegujú do štátnej komisie politické strany, ktoré v ostatných voľbách získali zastúpenie v Národnej rade Slovenskej republiky, a to úmerne podľa počtu získaných poslaneckých mandátov.

Počet členov štátnej komisie delegovaných politickými stranami, ktoré vytvorili vládu, sa musí rovnať počtu členov štátnej komisie delegovaných ostatnými politickými stranami zastúpenými v Národnej rade Slovenskej republiky. Táto rovnosť musí byť zachovaná počas celého funkčného obdobia ŠKV.

Po jednom členovi štátnej komisie deleguje predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky, predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, generálny prokurátor a predseda Najvyššieho kontrolného úradu.

Predseda ŠKV je volený v pléne NR SR.

Eduard Burda nahradil prof. Ladislava Orosza (2020-23). Ako prvý predseda ŠKV pôsobil JUDr. Eduard Barány (2015-2020).

Kontakt na ŠKV:
Úrad štátnej komisie (sekretariát): +421 915 059 449, [email protected]
Vedúca Úradu štátnej komisie: JUDr. Radka Vajdová, +421 2 4859 2327

Kontakt na MV (organizácia volieb, registrácie kandidátov a financovanie kampane):
Odbor volieb, referenda a politických strán: +421 2 4859 2311, [email protected]